Jak co roku, w naszej szkole odbywają się wigilie klasowe. Wspólnie zasiadamy do stołu, dzielimy się opłatkiem i tym, co każdy przyniósł. W radosnej atmosferze oczekujemy na jasełka.

 

 

 

 

 

Klasy VI-VII wraz z wychowawcą i rodzicami spotkali się na tradycyjnym przygotowywaniu pierniczków.

 

 

 

 

 

1 grudnia w Szkole Podstawowej w Gronkowie odbył się II Gminny Konkurs Informatyczny, w którym wzięli udział również nasi uczniowie: Filip Zoń (kl. VIII) i Kornelia Potoczak (kl. VI). Obydwoje uplasowali się na 3. miejscach w swoich kategoriach wiekowych. Serdecznie gratulujemy naszym laureatom i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie informatyki.

 

Klasy 0 - III były dzisiaj na spektaklu "Zimowa przygoda" w Teatrze Lalkowym Rabcio.  Po zakończonym seansie mieliśmy okazję zrobić sobie zdjęcia z lalkami.

 

30 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli policji. Na spotkaniach z uczniami dzielili się spostrzeżeniami na temat zachowania się dzieci i młodzieży w szkołach, przypomnieli zasady bezpieczeństwa w Internecie oraz uświadamiali, co może grozić za cyberprzestępczość.

 

 

Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Został utworzony  w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Życie straciło tu ponad 1, 1 milion mężczyzn, kobiet i dzieci.

To szczególne miejsce odwiedzili uczniowie klasy VIII ( wraz z ósmoklasistami z sąsiednich szkół ) – zwiedzili dwie części obozu: Auschwitz i Birkenau.

Historię obozu przedstawił uczniom przewodnik, który oprowadził ich po najważniejszych częściach tego miejsca. Zobaczyli: bramę z napisem „Arbeit macht frei”, bloki oznaczone numerami, ścianę śmierci, komory gazowe i krematorium. Opowiedział także o codziennym życiu, które toczyło się w tym okrutnym miejscu.

Ta wycieczka na pewno zostanie wszystkim w pamięci na długo.

/red. M. Jagieła

 

 

24 listopada podczas zabawy andrzejkowej każdy uczestnik z biletem w ręce wstępował w świat czarów, gdzie magowie z klas V-VI przepowiadali przyszłość. Oprócz klimatycznej sali wróżb, również sklepik szkolny przyciągał każdego uczestnika :)

 

 

 

  "11 Listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze..."

 

Zabrzmiały słowa piosenki, wyśpiewanej przez uczniów kl. II podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości Polski. Poprzez montaż słowno-muzyczny przygotowany przez p. M. Jagieła i p. G. Słowik, chcieliśmy godnie uczcić pamięć niezłomnych bohaterów, dzięki którym odzyskaliśmy upragnioną wolność.

 /fragment piosenki wykonanej przez Justynkę - tutaj

 

Wolontariusze klasy IV naszej szkoły wybrali się po lekcjach na cmentarz. Uzbrojeni w niezbędny sprzęt, z ochotą przystąpili do pracy i zaczęli wielkie porządki. Sprzątali zapomniane nagrobki, wyrywali chwasty, grabili liście, udekorowali groby i zapalili na nich znicze.

          Dzięki tej akcji nauczyli się szacunku dla poszanowania miejsca pamięci o naszych zmarłych.

 Nigdy nie ma dobrego momentu na pożegnanie bliskich, ale zawsze jest dobry czas, żeby otulić ich myślami. Przechodzisz, zatrzymaj się na chwilę
i wspomnij…”.

Dziękujemy im za piękny przykład.

 

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Danuta Myśliwiec

       

Uczniowie oddziału przedszkolnego i kl. I-III odwiedzili dzisiaj Wioskę Indiańską w Kacwinie. Osada położona w malowniczej okolicy zaoferowała nam mnóstwo atrakcji: strzelanie z flinty, rzut dzidą w bizona, stroje indiańskie, pokaz instrumentów muzycznych i plac do wypoczynku. Dodatkowej energii dostarczyła nam kiełbaska z grilla.

Wycieczka była niesamowitą przygodą, i na pewno długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

 

ZubrzycaW środę 12.10 uczniowie kl. VI i VII wybrali się na wycieczkę do skansenu w Zubrzycy. W muzeum pod otwartym niebem mogli zobaczyć nie tylko budynki i wnętrza, ale też codzienne życie ludzi: ich pracę, wiarę, marzenia i troski. Nasi uczniowie zwiedzili Dwór Moniaków z wnętrzami z XVII wieku, olejarnię, w której uzyskiwano z siemienia lnianego klarowny olej, pasiekę orawską, chałupę Kotta z Zubrzycy Górnej, w której prezentowane są wszelkiego rodzaju przedmioty, narzędzia rodziny orawskiej z II poł. XIX wieku, kuźnię - wystawę prostych narzędzi kowalskich. Uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali także tartak - stary sposób obróbki drewna, folusz - miejsce gdzie pokazywany jest sposób spilśniania sukna, czyli materiałów wełnianych.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty "Od ziarna do chleba" Uczniowie z przewodnikiem młócili zboże cepami, zbierali ziarna, mielili mąkę w żarnach, wyrabiali i piekli słynne moskole oraz pili kawę zbożową.

Po warsztatach udaliśmy się na przygotowane ognisko i piekliśmy kiełbaski. Było wesoło i radośnie. Dziękujemy Rodzicom za udział w wycieczce.

/red. M. Zajączkowska

 

10 października świętujemy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Czym właściwie jest zdrowie psychiczne? Jak możemy dbać o nie na co dzień? Przeczytaj!

List dla rodziców

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej - kliknij tutaj

 

 

Podkategorie