W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas starszych pojechali na dwudniową wycieczkę rekreacyjno – krajoznawczą.

Pierwszego dnia udaliśmy się do Chęcin, gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy Zamek Królewski,  wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza najprawdopodobniej na przełomie XII i XIV wieku. Następnie pojechaliśmy do Nowej Słupii i spacerkiem dotarliśmy do klasztoru Święty Krzyż. Jest to najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich, odwiedzane przez 300 tys. pielgrzymów rocznie.

 Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do Sandomierza, gdzie mogliśmy odpocząć w domu wycieczkowym „Zacisze.” Tam nocowaliśmy, a rano po śniadaniu udaliśmy się na piesze zwiedzanie Sandomierza. To urokliwe miasto zrobiło na nas duże wrażenie, z zaciekawieniem przyglądaliśmy się zabytkowym zabudowaniom. Po odpoczynku na sandomierskim rynku udaliśmy się z powrotem do autokaru i pojechaliśmy do ostatniego już punktu naszej wycieczki – zamku Krzyżopór w Ujeździe. I choć to tylko ruiny, budowla robi ogromne wrażenie! Była to jedna z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu i – według pani przewodnik, która nas oprowadzała – przepiękna!

 

 

Klasy młodsze w ramach programu "Poznaj Polskę" udały się 1 czerwca na wycieczkę do kopalni soli w Bochni oraz do zamku w Wiśniczu. W podziemiach przenieśliśmy się w dawne czasy, aż do roku 1248, kiedy powstała kopalnia soli. Przeszliśmy trasą turystyczna z podziemną ekspozycją multimedialną i spotkaliśmy się ze Skarbnikiem. Wspaniałe wrażenia mamy również z pobytu na zamku w Wiśniczu, największym po Wawelu zamku w Małopolsce.

 

 

Uczniowie klas 0 - III wspaniale zaprezentowali się przed licznie zgromadzoną widownią Mam i Tatusiów. W urozmaiconym repertuarze wyrazili swoją miłość i wdzięczność kochanym rodzicom.

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 16 maja br. gminę Nowy Targ odwiedziła delegacja z Wielkiej Brytanii. Gościem wyjątkowym był hrabia George Windsor, prawnuk króla Jerzego V  w towarzystwie  p.Clarinda Calma, Ambasador RP w Londynie. Celem wizyty w Dębnie, którą Hrabia osobiście zaplanował, było zwiedzanie Kościółka p.w. św. Michała Archanioła.

Delegację przywitał i oprowadzał wójt Jan Smarduch, a  towarzyszył mu ks. proboszcz Jarosław Sroka oraz p. Łukasz Zamarlik jako tłumacz. Wizytę gości dokumentowała Zuzanna Stachoń.

 

 

 

Wczoraj w Warszawie odbył się ogólnopolski finał konkursów Geniallne Miejsca i i GEEK organizowanych przez Polskie Towarzystwo Informatyczne, na który zjechali się autorzy najlepszych prac wraz z opiekunami. W konkursie Geniallne Miejsca zadanie polegało na przedstawieniu w interaktywnej formie swojego regionu z wykorzystaniem aplikacji genial.ly. Konkursy zostały objęte patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki, Centrum GovTech i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Nasza drużyna z Dębna również otrzymała zaproszenie na ogólnopolski finał i zdobyła III miejsce w konkursie Geniallne Miejsca za pracę "W zabytkowym Dębnie". Z dumą prezentowaliśmy nasze regionalne stroje odbierając nagrody. Po uroczystym podsumowaniu czekała nas wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy oglądać, doświadczać i eksplorować. Ta krótka, ale wspaniała przygoda w stolicy na długo zostanie w naszej pamięci.

 I choć Warszawa żegnała nas deszczem, to wracaliśmy z poczuciem dumy i przekonaniem, że za rok znów spróbujemy swoich sił!

/więcej zdjęć i informacji na stronie PTI

 

Dzisiaj w oddziale przedszkolnym we współpracy z biblioteką szkolną odbył się I etap  konkursu recytatorskiego "Zaczarowany świat poezji dziecięcej", w którym uczestniczyło dziesięcioro przedszkolaków.
Dzieci, które zajęły I miejsce będą reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Łopusznej.
Wyniki konkursu:
w kategorii 6-latków : I miejsce:  Grzegorz Lisowicz
II miejsce: Łucja Radoń
III miejsce: Marcin Gaździak
Magdalena Haręza
Maria Rączka
w kategorii 5-latków: I miejsce: Martyna Banach
II miejsce: Jan Galica
III miejsce: Martyna Gąsiorek
Franciszek Rusnak
Nikola Filipek
 
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Grzesiowi i Martynce życzymy dalszych sukcesów!
 
 
 

    

 

Klasy IV-V pod okiem p. D. Leśniak i p. M. Miśkiewicz przygotowały akademię z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po uroczystości Pan Dyrektor Jacek Zoń wręczył dyplomy za ostatnie osiągnięcia naszych uczniów.

/fot. Oliwia Kasprzak

 

 

 

 

wręczenie nagród w konkursieNasze uczennice Kornelia Potoczak i Joanna Głodek z kl. VI wraz z panią Grażyną Słowik stworzyły pracę w formie cyfrowego escape-roomu pt: "W zabytkowym Dębnie" biorąc udział w konkursie "Geniallne Miiejsca".

18 kwietnia w Krakowie w Instytucie Informatyki AGH odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu „Geniallne Miejsca” pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego i Polskiej Izby Turystycznej w Małopolsce, gdzie praca "W zabytkowym Dębnie" otrzymała I miejsce w  województwie małopolskim!

Oprócz nagrody głównej, dziewczyny z opiekunem mają zaproszenie na ogólnopolski finał konkursów Geniallne Miejsca i Geek w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik.

Praca dziewczyn znajduje się na mapie Geniallna Polska wśród 78 innych zgłoszonych prac konkursowych.

 

Czytelniku, czy znasz kościółek w Dębnie? Czy wiesz jakie skarby kryje w sobie?
Zapraszamy Cię do "Zabytkowego Dębna"!

link do pracy konkursowej Kornelii i Joasi "W zabytkowym Dębnie"

 

W ramach czwartej edycji programu "Poznaj Polskę" nasza szkoła otrzymała dotację Ministra Edukacji i Nauki do organizacji wycieczek w tym roku szkolnym. W ramach dofinansowania uczniowie młodsi pojadą do Bochni i Nowego Wiśnicza, natomiast starsi zwiedzą Ziemię Sandomierską.

/szczegóły programu znajdziesz tutaj

 

Podkategorie