ZubrzycaW środę 12.10 uczniowie kl. VI i VII wybrali się na wycieczkę do skansenu w Zubrzycy. W muzeum pod otwartym niebem mogli zobaczyć nie tylko budynki i wnętrza, ale też codzienne życie ludzi: ich pracę, wiarę, marzenia i troski. Nasi uczniowie zwiedzili Dwór Moniaków z wnętrzami z XVII wieku, olejarnię, w której uzyskiwano z siemienia lnianego klarowny olej, pasiekę orawską, chałupę Kotta z Zubrzycy Górnej, w której prezentowane są wszelkiego rodzaju przedmioty, narzędzia rodziny orawskiej z II poł. XIX wieku, kuźnię - wystawę prostych narzędzi kowalskich. Uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali także tartak - stary sposób obróbki drewna, folusz - miejsce gdzie pokazywany jest sposób spilśniania sukna, czyli materiałów wełnianych.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty "Od ziarna do chleba" Uczniowie z przewodnikiem młócili zboże cepami, zbierali ziarna, mielili mąkę w żarnach, wyrabiali i piekli słynne moskole oraz pili kawę zbożową.

Po warsztatach udaliśmy się na przygotowane ognisko i piekliśmy kiełbaski. Było wesoło i radośnie. Dziękujemy Rodzicom za udział w wycieczce.

/red. M. Zajączkowska