30 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli policji. Na spotkaniach z uczniami dzielili się spostrzeżeniami na temat zachowania się dzieci i młodzieży w szkołach, przypomnieli zasady bezpieczeństwa w Internecie oraz uświadamiali, co może grozić za cyberprzestępczość.

 

 

Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Został utworzony  w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Życie straciło tu ponad 1, 1 milion mężczyzn, kobiet i dzieci.

To szczególne miejsce odwiedzili uczniowie klasy VIII ( wraz z ósmoklasistami z sąsiednich szkół ) – zwiedzili dwie części obozu: Auschwitz i Birkenau.

Historię obozu przedstawił uczniom przewodnik, który oprowadził ich po najważniejszych częściach tego miejsca. Zobaczyli: bramę z napisem „Arbeit macht frei”, bloki oznaczone numerami, ścianę śmierci, komory gazowe i krematorium. Opowiedział także o codziennym życiu, które toczyło się w tym okrutnym miejscu.

Ta wycieczka na pewno zostanie wszystkim w pamięci na długo.

/red. M. Jagieła

 

 

24 listopada podczas zabawy andrzejkowej każdy uczestnik z biletem w ręce wstępował w świat czarów, gdzie magowie z klas V-VI przepowiadali przyszłość. Oprócz klimatycznej sali wróżb, również sklepik szkolny przyciągał każdego uczestnika :)

 

 

 

  "11 Listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze..."

 

Zabrzmiały słowa piosenki, wyśpiewanej przez uczniów kl. II podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości Polski. Poprzez montaż słowno-muzyczny przygotowany przez p. M. Jagieła i p. G. Słowik, chcieliśmy godnie uczcić pamięć niezłomnych bohaterów, dzięki którym odzyskaliśmy upragnioną wolność.

 /fragment piosenki wykonanej przez Justynkę - tutaj

 

Wolontariusze klasy IV naszej szkoły wybrali się po lekcjach na cmentarz. Uzbrojeni w niezbędny sprzęt, z ochotą przystąpili do pracy i zaczęli wielkie porządki. Sprzątali zapomniane nagrobki, wyrywali chwasty, grabili liście, udekorowali groby i zapalili na nich znicze.

          Dzięki tej akcji nauczyli się szacunku dla poszanowania miejsca pamięci o naszych zmarłych.

 Nigdy nie ma dobrego momentu na pożegnanie bliskich, ale zawsze jest dobry czas, żeby otulić ich myślami. Przechodzisz, zatrzymaj się na chwilę
i wspomnij…”.

Dziękujemy im za piękny przykład.

 

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Danuta Myśliwiec

       

Uczniowie oddziału przedszkolnego i kl. I-III odwiedzili dzisiaj Wioskę Indiańską w Kacwinie. Osada położona w malowniczej okolicy zaoferowała nam mnóstwo atrakcji: strzelanie z flinty, rzut dzidą w bizona, stroje indiańskie, pokaz instrumentów muzycznych i plac do wypoczynku. Dodatkowej energii dostarczyła nam kiełbaska z grilla.

Wycieczka była niesamowitą przygodą, i na pewno długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

 

Dnia 13.10 odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela przygotowana przez Samorząd Uczniowski i klasy V, VI pod okiem p. Ł. Zamarlika. Z piosenką dla grona pedagogicznego wystąpiła też kl. II. Po programie artystycznym Dyrektor Szkoły wręczył nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły. Uroczystość zakończyły życzenia od Rady Rodziców.

 

 

ZubrzycaW środę 12.10 uczniowie kl. VI i VII wybrali się na wycieczkę do skansenu w Zubrzycy. W muzeum pod otwartym niebem mogli zobaczyć nie tylko budynki i wnętrza, ale też codzienne życie ludzi: ich pracę, wiarę, marzenia i troski. Nasi uczniowie zwiedzili Dwór Moniaków z wnętrzami z XVII wieku, olejarnię, w której uzyskiwano z siemienia lnianego klarowny olej, pasiekę orawską, chałupę Kotta z Zubrzycy Górnej, w której prezentowane są wszelkiego rodzaju przedmioty, narzędzia rodziny orawskiej z II poł. XIX wieku, kuźnię - wystawę prostych narzędzi kowalskich. Uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali także tartak - stary sposób obróbki drewna, folusz - miejsce gdzie pokazywany jest sposób spilśniania sukna, czyli materiałów wełnianych.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty "Od ziarna do chleba" Uczniowie z przewodnikiem młócili zboże cepami, zbierali ziarna, mielili mąkę w żarnach, wyrabiali i piekli słynne moskole oraz pili kawę zbożową.

Po warsztatach udaliśmy się na przygotowane ognisko i piekliśmy kiełbaski. Było wesoło i radośnie. Dziękujemy Rodzicom za udział w wycieczce.

/red. M. Zajączkowska

 

10 października świętujemy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Czym właściwie jest zdrowie psychiczne? Jak możemy dbać o nie na co dzień? Przeczytaj!

List dla rodziców

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej - kliknij tutaj

 

 

W dniu 06.10.2022r. w Łopusznej odbyły się gminne zawody w biegach przełajowych. Nasza szkołę reprezentowała dość liczna grupa uczniów, bo aż 18. Byli to :

z klasy 4 – Janos Mateusz, Rusnak Artur, Rusnak Andrzej, Stachoń Magdalena, Gaździak Monika

z klasy 5 – Gąsiorek Maksymilian, Nędza Liliana, Młynarczyk Justyna, Radoń Julia

z klasy 6 – Potoczak Kornelia, Głodek Joanna, Stachoń Zuzanna, Firek Wojciech, Wróbel Jacob

z klasy 7 – Litawa Justyna

z klasy 8 – Krzysztof Wojciech, Guroś Mateusz, Rusnak Katarzyna

Najlepsze wyniki w swoich kategoriach wiekowych zdobyli: Guroś Mateusz I miejsce oraz Stachoń Magdalena II miejsce. Pozostali uczniowie zdobyli punkty do klasyfikacji szkolnej. Wszystkim zawodnikom gratulujemy!!!

/red. D. Leśniak

 

  

     

 

 

26.09 odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego, w których startowało 9 kandydatów. Uczniowie klas I-VIII w tajnym głosowaniu typowali po trzech kandydatów, po czym nastąpiło wspólne liczenie głosów.

Po podsumowaniu wyłoniono prezydium, w skład którego weszli: Oliwia Kasprzak, Łukasz Głodek i Marcin Haręza. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielu inicjatyw samorządowych.

 

 

Podkategorie