Kacper Kawa z oddziału przedszkolnego zajął I miejsce w XIII Gminnym Konkursie Plastycznym „Moje Przedszkole”, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Klikuszowej. Tegorocznym tematem był „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”. Do konkursu przystąpiło 29 uczestników z 16 szkół z terenu Gminy Nowy Targ. 

      
 
 

 

„Polonez Trzeciego Maja”

 

 

Zgoda Sejmu to sprawiła

Że nam wolność przywróciła.

Wiwat ! Krzyczcie wszystkie stany,

Niechaj żyje Król kochany !

(…)

Wiwat Sejm i naród cały !

Dziś nam Nieba żywot dały.

Wiwat ! Krzyczcie wszystkie stany

Niechaj żyje Król kochany !

                                    Autor nieznany

/ zobacz filmik na temat utworzenia Konstytucji 3 Maja /

 

„Polonez Trzeciego Maja” powstał w 1791 r. na wieść o uchwaleniu przez Sejm Czteroletni Konstytucji. Wyrażał radość z Ustawy Rządowej, która miała odrodzić upadającą Polskę.

 

   Konstytucja 3 Maja wyrażała nadzieje Polaków z jednej strony na wzmocnienie Państwa, władzy królewskiej i wojska, z drugiej zaś na nadanie praw mieszczanom oraz poprawienie sytuacji chłopów. Głównymi autorami tej ustawy byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski oraz Stanisław Staszic. Uchwalając Konstytucję 3 Maja posłowie Sejmu Czteroletniego podjęli próbę ratowania Rzeczypospolitej przed dalszymi rozbiorami ziem polskich przez państwa sąsiednie: Prusy, Rosję i Austrię.

            Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawą zasadniczą, to znaczy regulującą podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Postanowienia Konstytucji były rewolucyjne a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki.

            Konstytucja 3 Maja obowiązywała czternaście miesięcy. Targowiczanie przy pomocy Rosji doprowadzili do wojny, w wyniku której w 1793 roku nastąpił II rozbiór Polski. O swoją wolność i prawa musieli walczyć Polacy jeszcze przez wiele lat. Konstytucja została wprowadzona zbyt późno, aby uratować niepodległość Rzeczpospolitej, zagrożonej przez sąsiadujące z nią mocarstwa: Austrię, Prusy i Rosję. Stała się jednak symbolem reform i odrodzenia Rzeczpospolitej z upadku i weszła do polskiego dziedzictwa kulturowego.

            Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.

            Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, władze komunistyczne zniosły obchody tej rocznicy.

            Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja tj. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji w 1791 roku.

/red. M . Zajączkowska

 

 

22 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Ziemi. Klasa V w swoich pracach przypomina nam o szacunku dla naszej Matki-Ziemi

 

 

 

 

 

 

REGULAMIN

GMINNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO

„Czytam, więc jestem i marzę”

 

 1. Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.                                           
 1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych.
 2. Udział w konkursie polega na :
 • - przeczytaniu wybranej książki  z podanej listy,
 • - napisaniu innego zakończenia bądź dodatkowego rozdziału, w którym uczestnik konkursu przedstawi dalsze losy bohaterów książki,
 • - wykonaniu projektu własnej okładki lub ilustracji do przeczytanej książki (w dowolnej formie i  dowolną techniką).
 1. Zgłoszenie (załącznik nr 1) wraz z pracą konkursową należy wysłać do Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie ; ul. Kościelna 8 ; 34-431 Waksmund - do dnia 27 maja 2021 r.  tel. /faks :  (018) 26 53007    e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 2. Prace konkursowe ocenione zostaną przez Jury powołane przez Organizatora.
 3. O wynikach konkursu oraz czasie i miejscu wręczenia nagród i dyplomów Uczestnicy zostaną poinformowani.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

 

Wykaz książek

 1. Twain M. – „Przygody Tomka Sawyera”,
 2. Makuszyński K. – „Panna z mokrą głową”,
 3. Grabowski A. – „Bractwo rycerzy”,
 4. Śmigielska K. – „Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią”,
 5. Czerwińska – Rydel A. – „Mój brat Czarodziej”,
 6. Kozlowsky M.P. – „ Juniper Berry i tajemnicze drzewo”.

 

Mamy kolejne osiągnięcia plastyczne!

W XXV Gminnym Konkursie Plastycznym „Ilustracja do ulubionej bajki, lektury, książki i filmu” w Łopusznej nasze uczennice uzyskały wspaniałe rezultaty:

      w kategorii klas 0-III Justynka Młynarczyk zdobyła I miejsce, Edytka Młynarczyk - wyróżnienie

      w kategorii klas IV-VI Zosia Siedlarz zdobyła I miejsce

Gratulujemy również Dominice Olcoń i Zuzannie Młynarczyk, które startowały w ramach świetlicy i otrzymały III miejsce w kategorii klas VII-VIII

/więcej na stronie www.tischnerowka.pl

 

 

 

 

Podkategorie