Wolontariusze klasy IV naszej szkoły wybrali się po lekcjach na cmentarz. Uzbrojeni w niezbędny sprzęt, z ochotą przystąpili do pracy i zaczęli wielkie porządki. Sprzątali zapomniane nagrobki, wyrywali chwasty, grabili liście, udekorowali groby i zapalili na nich znicze.

          Dzięki tej akcji nauczyli się szacunku dla poszanowania miejsca pamięci o naszych zmarłych.

 Nigdy nie ma dobrego momentu na pożegnanie bliskich, ale zawsze jest dobry czas, żeby otulić ich myślami. Przechodzisz, zatrzymaj się na chwilę
i wspomnij…”.

Dziękujemy im za piękny przykład.

 

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Danuta Myśliwiec

       

Uczniowie oddziału przedszkolnego i kl. I-III odwiedzili dzisiaj Wioskę Indiańską w Kacwinie. Osada położona w malowniczej okolicy zaoferowała nam mnóstwo atrakcji: strzelanie z flinty, rzut dzidą w bizona, stroje indiańskie, pokaz instrumentów muzycznych i plac do wypoczynku. Dodatkowej energii dostarczyła nam kiełbaska z grilla.

Wycieczka była niesamowitą przygodą, i na pewno długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

 

ZubrzycaW środę 12.10 uczniowie kl. VI i VII wybrali się na wycieczkę do skansenu w Zubrzycy. W muzeum pod otwartym niebem mogli zobaczyć nie tylko budynki i wnętrza, ale też codzienne życie ludzi: ich pracę, wiarę, marzenia i troski. Nasi uczniowie zwiedzili Dwór Moniaków z wnętrzami z XVII wieku, olejarnię, w której uzyskiwano z siemienia lnianego klarowny olej, pasiekę orawską, chałupę Kotta z Zubrzycy Górnej, w której prezentowane są wszelkiego rodzaju przedmioty, narzędzia rodziny orawskiej z II poł. XIX wieku, kuźnię - wystawę prostych narzędzi kowalskich. Uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali także tartak - stary sposób obróbki drewna, folusz - miejsce gdzie pokazywany jest sposób spilśniania sukna, czyli materiałów wełnianych.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty "Od ziarna do chleba" Uczniowie z przewodnikiem młócili zboże cepami, zbierali ziarna, mielili mąkę w żarnach, wyrabiali i piekli słynne moskole oraz pili kawę zbożową.

Po warsztatach udaliśmy się na przygotowane ognisko i piekliśmy kiełbaski. Było wesoło i radośnie. Dziękujemy Rodzicom za udział w wycieczce.

/red. M. Zajączkowska

 

10 października świętujemy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Czym właściwie jest zdrowie psychiczne? Jak możemy dbać o nie na co dzień? Przeczytaj!

List dla rodziców

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej - kliknij tutaj

 

 

W dniu 06.10.2022r. w Łopusznej odbyły się gminne zawody w biegach przełajowych. Nasza szkołę reprezentowała dość liczna grupa uczniów, bo aż 18. Byli to :

z klasy 4 – Janos Mateusz, Rusnak Artur, Rusnak Andrzej, Stachoń Magdalena, Gaździak Monika

z klasy 5 – Gąsiorek Maksymilian, Nędza Liliana, Młynarczyk Justyna, Radoń Julia

z klasy 6 – Potoczak Kornelia, Głodek Joanna, Stachoń Zuzanna, Firek Wojciech, Wróbel Jacob

z klasy 7 – Litawa Justyna

z klasy 8 – Krzysztof Wojciech, Guroś Mateusz, Rusnak Katarzyna

Najlepsze wyniki w swoich kategoriach wiekowych zdobyli: Guroś Mateusz I miejsce oraz Stachoń Magdalena II miejsce. Pozostali uczniowie zdobyli punkty do klasyfikacji szkolnej. Wszystkim zawodnikom gratulujemy!!!

/red. D. Leśniak

 

Podkategorie