Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/21
- Szczegóły
Dzisiejsze zakończenie roku szkolnego było, jak zawsze, doniosłym wydarzeniem. Po krótkim programie artystycznym klasy VII i życzeniach dla nauczycieli od klasy VIII, Pan Dyrektor Jacek Zoń wręczył listy gratulacyjne dla rodziców oraz świadectwa z wyróżnieniem dla ósmoklasistów. Całą uroczystość uświetniły muzyczne występy uczniów.
Dzień Ojca
- Szczegóły
23. VI - Dzień Taty
Dziś święto obchodzi najdroższy Tata
niech los mu z kwiatów życie uplata,
niech nie da poznać żadnych trosk
i rzuci pod nogi radości stos.
Piękno w poezji klasy III
- Szczegóły
Uczniowie klasy III zainspirowani wierszami Michała Rusinka i Joanny Kulmowej, sami przystąpili do trudnej, acz ciekawej sztuki poetyckiej. Sami oceńcie efekty ich weny twórczej. Polecam!!!
Pielgrzymka kl. III do Ludźmierza
- Szczegóły
Klasa III odbyła dzisiaj pielgrzymkę do Bazyliki NMP w Ludźmierzu w ramach dziękczynienia po I Komunii Świętej. Dzieciom towarzyszyli rodzice, wychowawczyni i ksiądz T. Skupień. W sanktuarium była msza św., a następnie wszyscy przeszli dróżkami Ogród Różańcowy. Towarzyszyła nam piękna pogoda i radosny nastrój :)
Wycieczka do teatrzyku
- Szczegóły
Dzieci z klasy I, II i oddział przedszkolny odwiedziły dziś Teatr Rabcio w Rabce, w którym oglądały przedstawienie pt. " Kot w butach".
Dzień Dziecka
- Szczegóły
Tegoroczny Dzień Dziecka upłynął nam pod znakiem dobrej pogody, wspaniałego poczęstunku i świetnej zabawy, którą mieliśmy dzięki Radzie Rodziców. Najwięcej uciechy sprawiła wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej. Dobrze być dzieckiem :)
Dla kochanych Mam
- Szczegóły
Z okazji Dnia Matki z każdy uczeń klasy I przygotował własnoręcznie wspaniały prezent: laurkę - wycinankę oraz tulipanka z kolorowego papieru.
Chłopcy z zaangażowaniem zaśpiewali piosenkę pt.: „Mamo” /video
To święto zostało stworzone, aby wyrazić podziękowanie dla wspaniałych mam, które wychowują swoje dzieci i uczą je życia.
/red. D. Myśliwiec
Nagroda dla Kacperka
- Szczegóły
Kacper Kawa z oddziału przedszkolnego zajął I miejsce w XIII Gminnym Konkursie Plastycznym „Moje Przedszkole”, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Klikuszowej. Tegorocznym tematem był „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”. Do konkursu przystąpiło 29 uczestników z 16 szkół z terenu Gminy Nowy Targ.
230. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r.
- Szczegóły
„Polonez Trzeciego Maja”
Zgoda Sejmu to sprawiła
Że nam wolność przywróciła.
Wiwat ! Krzyczcie wszystkie stany,
Niechaj żyje Król kochany !
(…)
Wiwat Sejm i naród cały !
Dziś nam Nieba żywot dały.
Wiwat ! Krzyczcie wszystkie stany
Niechaj żyje Król kochany !
Autor nieznany
/ zobacz filmik na temat utworzenia Konstytucji 3 Maja /
„Polonez Trzeciego Maja” powstał w 1791 r. na wieść o uchwaleniu przez Sejm Czteroletni Konstytucji. Wyrażał radość z Ustawy Rządowej, która miała odrodzić upadającą Polskę.
Konstytucja 3 Maja wyrażała nadzieje Polaków z jednej strony na wzmocnienie Państwa, władzy królewskiej i wojska, z drugiej zaś na nadanie praw mieszczanom oraz poprawienie sytuacji chłopów. Głównymi autorami tej ustawy byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski oraz Stanisław Staszic. Uchwalając Konstytucję 3 Maja posłowie Sejmu Czteroletniego podjęli próbę ratowania Rzeczypospolitej przed dalszymi rozbiorami ziem polskich przez państwa sąsiednie: Prusy, Rosję i Austrię.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawą zasadniczą, to znaczy regulującą podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Postanowienia Konstytucji były rewolucyjne a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki.
Konstytucja 3 Maja obowiązywała czternaście miesięcy. Targowiczanie przy pomocy Rosji doprowadzili do wojny, w wyniku której w 1793 roku nastąpił II rozbiór Polski. O swoją wolność i prawa musieli walczyć Polacy jeszcze przez wiele lat. Konstytucja została wprowadzona zbyt późno, aby uratować niepodległość Rzeczpospolitej, zagrożonej przez sąsiadujące z nią mocarstwa: Austrię, Prusy i Rosję. Stała się jednak symbolem reform i odrodzenia Rzeczpospolitej z upadku i weszła do polskiego dziedzictwa kulturowego.
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.
Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, władze komunistyczne zniosły obchody tej rocznicy.
Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja tj. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji w 1791 roku.
/red. M . Zajączkowska
Dzień Ziemi
- Szczegóły
22 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Ziemi. Klasa V w swoich pracach przypomina nam o szacunku dla naszej Matki-Ziemi
Konkurs czytelniczy dla klas IV - VI
- Szczegóły
REGULAMIN
GMINNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO
„Czytam, więc jestem i marzę”
- Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
- Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych.
- Udział w konkursie polega na :
- - przeczytaniu wybranej książki z podanej listy,
- - napisaniu innego zakończenia bądź dodatkowego rozdziału, w którym uczestnik konkursu przedstawi dalsze losy bohaterów książki,
- - wykonaniu projektu własnej okładki lub ilustracji do przeczytanej książki (w dowolnej formie i dowolną techniką).
- Zgłoszenie (załącznik nr 1) wraz z pracą konkursową należy wysłać do Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie ; ul. Kościelna 8 ; 34-431 Waksmund - do dnia 27 maja 2021 r. tel. /faks : (018) 26 53007 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Prace konkursowe ocenione zostaną przez Jury powołane przez Organizatora.
- O wynikach konkursu oraz czasie i miejscu wręczenia nagród i dyplomów Uczestnicy zostaną poinformowani.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
Wykaz książek
- Twain M. – „Przygody Tomka Sawyera”,
- Makuszyński K. – „Panna z mokrą głową”,
- Grabowski A. – „Bractwo rycerzy”,
- Śmigielska K. – „Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią”,
- Czerwińska – Rydel A. – „Mój brat Czarodziej”,
- Kozlowsky M.P. – „ Juniper Berry i tajemnicze drzewo”.